پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی کوثر

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۴ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۶
کد خبر: ۲۴۵ | تعداد بازدید: ۱۰۷۳

حرکت جهانی به سوی انرژی های تجدید پذیر

استفاده بيش از حد از منابع انرژي فسیلی مانند نفـت و گاز انسان را نسبت به زندگی در آینده ناامید کرده است. پایان پذیر بودن این منابع در کنار آلودگی هایی که تولید می کنند انسان را به این فکر واداشت که منابع جدیدی را برای تامین انرژی خود پیدا کند.

استفاده بيش از حد از منابع انرژي فسیلی مانند نفـت و گاز انسان را نسبت به زندگی در آینده ناامید کرده است. پایان پذیر بودن این منابع در کنار آلودگی هایی که تولید می کنند انسان را به این فکر واداشت که منابع جدیدی را برای تامین انرژی خود پیدا کند.

استفاده از منـابع انـرژي تجديـدپـذير یا انرژی های سبز این نگرانی ها را تاحدود زیادی رفع می کنند. در مجمـوع منابع انرژی های نوین عـوارض زيست محيطي بسيار كمتري نـسبت بـه منـابع سـوخت فـسيلي دارنـد و به نوعی پایان پذیر نیستند. با شناخت ماهيت و فرآيند تشكيل منابع انرژي تجديدپذير می  توان به این نتیجه رسید که هر كـدام از منـابع انرژی تجدید پذیر با شرايط اقليمي متفاوتی سازگار و قابل استفاده است. بنابراین تعیین اولویت در استفاده از نوع منابع زیست محیطی مساله ای مهم در تعیین راهبرد ها ی کلان تامین انرژی به شمار می  رود.

 

آلمان کشور پیشتاز انرژی های پاک

از مهمترین و در دسترس ترین منابع انرژی نور خورشید است. خورشید تأمین کننده بی رقیب انرژی منظومه شمسی است. در دوره های متمادی  که بیش از میلیون ها  سال بالغ می شود موجودات زنده روی کره زمین با استفاده از انرژی خورشید به حیات خود ادامه داده اند.

اکنون انسان ها به این نتیجه رسیده اند آفتاب و نور خورشی قادر است بخش بزرگی از نیاز انسان ها به انرژی را تامین کند بدون آنکه آلودگی های چندانی را به محیط وارد سازد. در این چارچوب برخی از کشورها زودتر به این فکر افتاده اند و حتی به واسطه تجربه و سرمایه گذاری های خود پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند.

 

(تصویر1 آلمان)

آلمان یکی از کشور های پیشتاز در انرژی های تجدید پذیر است که برنامه دارد تا سال 2020 میزان 20درصد از انرژی های مورد نیاز خود را از منابع انرژی  های تجدید پذیر (انرژی های پاک)، از جمله انرژی های خورشیدی، انرژی  های بادی و زمین گرمایی و ... تامین کند.

آلمان به تنهایی بیش از مجموع تمام کشورهای دیگر تاسیسات تولید برق با انرژی خورشیدی تاسیس کرده است. از دهه ۱۹۹۰، آلمان تصمیم گرفت تا میزان انتشار گازهای گلخانه ای خود را تا سال ۲۰۲۰ به میزان 40 درصد کاهش دهد. یکی از راه‌ های مهم کاهش تولید گاز های گلخانه ای مانند گاز دی اکسید کربن، کم کردن از مصرف سوخت‌ های فسیلی و روی آوردن به تولید انرژی با روش‌ های پاک مانند استفاده از انرژی خورشیدی و باد است.

براساس برخی برآوردها در سال 2014 بیشتر از ۲۷ درصد از برق تولید شده در آلمان، بعنوان بزرگترین اقتصاد اروپا، از انرژی‌ های تجدید پذیر تولید می شود. به عبارت دیگر این میزان تولید برق معادل نزدیک به ۷۸ درصد از برق تولیدی ایران است.

بنا به اعلام انجمن فدرال صنایع انرژی و آبی آلمان، در سه ماهه نخست سال 2014 میلادی بالغ بر ۴۰.۲ میلیون کیلووات ساعت برق با استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر در این کشور تولید شده است.

بنا به گزارش این انجمن، در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۳ معادل ۳۵.۷ میلیون کیلووات ساعت برق در آلمان از منابع انرژی تجدید پذیر تولید شده است که این میزان در سال ۲۰۱۴ با ۱۲ درصد افزایش همراه بوده است. به عبارت دیگر در آن سال، از بالغ بر ۶۳۴ میلیون کیلووات ساعت برق تولید شده در این کشور در سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۲۴ درصد از منابع انرژی تجدید پذیر  تولید شده است.

آلمان در ماه می سال گذشته آزمونی را از توان تولید برق سبز خود به عمل آورد. روز 8 مه سال 2016  این کشور برای یک زمان محدود و مشخص توانست تقریبا تمام برق مورد نیاز خود در صنعت را از انرژی های تجدید پذیر تولید کند. در ساعت 11 صبح به وقت محلی، برق تولیدی آلمان بوسیله نیروگاه‌ ها ی آبی، بادی و خورشیدی به 55 گیگاوات رسید که تن ها  3 گیگاوات کمتر از مصرف خانگی 58 گیگاواتی برق در آن ساعت خاص از روز بود.

بر اساس برنامه طولانی مدت دولت آلمان، این کشور قصد دارد سهم تولید برق از منابع پاک و تجدید پذیر را تا سال ۲۰۵۰ به بیش از ۸۰ درصد افزایش دهد. برخی از خبرها و پیش بینی ها حتی مدعی شده اند این کشور تا سال 2030 قادر خواهد بود همه نیاز خود به برق را از منابع تجدید پذیر تامین کند.

گرچه استفاده از منابع تجدید پذیر  انرژی با آغاز قرن 21 به تدریج گسترش یافت اما این روند از سال 2010 به بعد رشد پشمگیری پیدا کرد. به ویژه پس از حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن این روند سرعت بیشتری پیدا کرد.

دولت آلمان در سال ۲۰۱۱ و پس از سونامی  و انفجار در راکتورهای در نیروگاه اتمی فوکوشیما، تصمیم گرفت هشت نیروگاه هسته ای خود را بلافاصله تعطیل و بیست و دو نیروگاه دیگر را نیز تا سال ۲۰۲۲ خاموش کند. تا آن زمان، نیروگاه ‌های هسته ای حدود 20 درصد از برق مورد نیاز آلمان را تامین می ‌کردند. آلمان که پیش از آن نیز در زمینه انرژی‌ های تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی در دنیا پیشگام بود، سرمایه‌گذاری وسیعی را در این زمینه انجام داد تا بتواند به جای تکیه بر انرژی هسته ای از آفتاب برق مورد نیازش را تأمین کند. در حال حاضر مجموع تولید برق نیروگاه‌ های خورشیدی آلمان به رکورد تولید ۲۲ گیگاوات برق در هر ساعت رسیده که معادل انرژی تولیدی در ۲۰ نیروگاه هسته ای است. ۲۲ گیگاوات برقی که نیروگاه‌ ها ی خورشیدی آلمان در هر ساعت تولید می ‌کنند می ‌تواند پاسخگوی نیاز یک نصف روز مصرف انرژی در آلمان باشد.

آلمان اعلام کرده است می ‌خواهد در یک برنامه میان مدت، انرژی تولیدی توسط نیروگاه‌ های هسته ای را با انرژی‌ های تجدید شونده مانند نیروی باد، انرژی خورشیدی و یا انرژی حاصل از بیومس جایگزین کند.

پیش از سال 2011 آلمان قصد داشت به تدریج از تعداد نیروگاه های هسته ای خود تا سال ۲۰۳۶ کم کند. اما وقوع حادثه در فوکوشیما باعث افزایش سرعت در این روند و جایگزینی آن با انرژی های تجدید پذیر شد. بطور کلی از ۳۷ واحد تاسیسات اتمی  آلمان در حال حاضر ۲۹ واحد از رده خارج یا در حال از رده خارج شدن هستند و فقط تعداد هشت نیروگاه در حال بهره‌ برداری است که باید تا سال ۲۰۲۲ آن‌ ها نیز به جمع بقیه بپیوندند.

 

ژاپن؛ از فوکوشیما تا مزرعه های خورشیدی در دریا

ژاپن نیز از پیشرفته ترین کشورهای دنبا در بحث تکنولوزژی است. چند سالی است که این کشور استفاده از انرژی های تجدید پذیر را بیشتر از گذشته مورد توجه قرار داده است. در مارس2011 وقوع زلزله و سونامی  در ژاپن باعث ورود مقادیر زیادی از آب دریا به داخل نیروگاه فوکوشیما شد. در اثر برخورد آب با راکتورها و خرابی خنک کنندها چند راتور این نیروگاه منفجر شد و مواد رادیواکتیو در محدوده وسیعی از خشکی و دریا منتشر شد و مناطق بسیاری را آلوده ساخت.

این اتفاق موجب آلودگی وسیع در اطراف این نیروگاه شد و از حدود یک سال پس از وقوع این حادثه فعالیت همه 47 راکتور هسته ای ژاپن به دلیل مسائل امنیتی متوقف شده است. با توجه به مشکلات به وجود آمده پس از سونامی و انفجار نیروگاه هسته ای، افکار عمومی ژاپن به شدت مخالف استفاده‌ از انرژی هسته‌ ای در این کشور شد.

طبق بررسی‌های انجام شده همه‌ 24 راکتوری که پس از دریافت مجوزهای فنی و ایمنی لازم فعالیت خود را از سر گرفتند، تن ها  16 درصد انرژی و برق مورد نیاز ژاپن را تامین می کنند.

 

(تصویر2 صفحه خورشیدی شناور)

از جمله مشکلاتی که ژاپن از گذشته ها با آن درگیر بود وسعت کم جغرافیایی، محصور بودن در آب و کمبود دشت های وسیع است. این چالش ها استفاده از برخی از انواع انرژی های تجدید پذیر را برای دولت این کشور سخت کرده است. اما ژاپن استفاده از سرزمین های دریایی را برای این امر در دستور کار خود قرار داد. نیروگاه شناور خورشید از جمله ابتکارهای این کشور بود که فاصله اندکی از مرزهای خاکی این کشور احداث شد. ژاپن در یک فاز از این برنامه بیش از 50 هزار صفحه فتووولتائیک را در یک گستره آبی در منطقه یاماکورا جانمایی کرد. این طرح انرژی خورشیدی برای شرکت ژاپنی کیوسرا تی.سی.ال.سولار پنجمین طرح از این دست در کشوری است که از جزایر متعدد تشکیل شده است و فضای کافی برای اجرای این گونه طرح ها بر روی خاک ندارد.


(محل تصویر 3 ژاپن)

انتظار می رود طرح مزارع خورشیدی شناور در آب از سال 2018 اجرایی و وارد فاز تولید برق و اتصال به شبکه برق ژاپن شود.

ژاپن که ششمین کشور آلاینده جهان است، اعلام کرد تصمیم گرفته است تا سال دو هزار و سی میزان انتشار گاز ها ی گلخانه ای خود را نسبت به سال دو هزار و سیزده، بیست و شش درصد کاهش دهد. ژاپن برای این کار روی توسعه انرژی های پاک و همچنین انرژی هسته ای که بهره برداری از آن از زمان وقوع فاجعه فوکوشیما متوقف شده، حساب باز کرده است. ژاپن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به طور گسترده از زغال سنگ استفاده می کند و تلاش بسیار زیادی را برای حرکت به سوی جایگزینی آن با منابع انرژی تجدید پذیر  در پیش گرفته است.


منابع

گزارش «انرژی‌ ها ی تجدید پذیر  در تسخیر اروپا»

http://renergy.merc.ac.ir

http://energyfund.ir

http://forsatnet.ir/news/report

http://www.khabaronline.ir/detail/354361/Economy/energy

http://renergy.merc.ac.ir

http://www.yjc.ir/fa/news/5601930

www.zps-solar.com

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
انتشار یافته: ۳
cbjotgwf
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۱۵
20
حسین رفعت
Afghanistan
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
معلومات در مورد حرکت جهانی به سوی انرژی قابل تجدید برایم لطف کنید تشکر
حسین رفعت
Afghanistan
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۲
معلومات در مورد حرکت جهانی به سوی انرژی قابل تجدید برایم لطف کنید تشکر