اخبار ستادی / مراسمات
چهارشنبه   ۱۲ دی ۱۳۹۷ / ۱۲:۴۵
دسته بندی: اخبار ستادی / مراسمات
کد خبر: ۹۶۸
تعداد بازدید: ۶۱۵۴

کسب بصیرت؛ قطب نمای شناخت راه و مانع نفوذ دشمن

به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، آئین نکوداشت حماسه نهم دی در سازمان برگزار شد. محمدرضا باقری عضو هیأت‌ مدیره سازمان در این مراسم، تأکید کرد نهم دی، روز حماسه و اقتدار ملت بزرگ و شهید پرور ایران اسلامی است که آن را گرامی و مبارک می داریم.

وی اظهار داشت: حضور آگاهانه و مقتدرانه ملت ایران در نهم دی ماه سال 1388 حماسه ماندگار و به یاد ماندنی بود؛ همه افراد حضور پیدا کردند، همان کسانی که از عملکردها گله داشتند و نگران بودند، همان طور که امروز هم شکایت ها و نارضایتی ها وجود دارد، امّا مردم عزیز همیشه در صحنه برای نظام، اسلام و انقلاب حضور پیدا کرده و می کنند.

عضو هیأت مدیره سازمان تصریح کرد: آن کسانی که در جبهه ها بودند و درک کردند، به یاد دارند که اگر راه را نمی دانستیم، نقشه خوانی نمی دانستیم و قطب نما نداشتیم، راه را گم می کردیم و به ناگاه در چنگ دشمنان اسیر می شدیم، امروز، قطب نما همان بصیرت است که باید به وسیله آن، راه را شناخت.

وی  افزود: بصیرت مانع نفوذ دشمن می شود، در غیاب بصیرت نفوذ رخ می دهد، فرقی هم نمی کند، هم در میان عوام اتفاق می افتد، هم در میان خواص که در این قشر، خطرها، ضربه ها و خسارات بیشتری را در پی دارد، همانطور که در این چهل سال انقلاب آن را تجربه کردیم.

محمد رضا باقری با اشاره به عوامل نفوذ دشمن و از بین بردن بصیرت، تأکید کرد: اولین عامل نفوذ، دنیا طلبی، رفاه طلبی و زیاده خواهی است، این ها هستند که زمینه های بصیرت را کور می کنند و در دومین عامل با کم خردی و اهل فکر نبودن مواجه ایم که حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) در کلام متقن خود صراحتاً اشاره می فرمایند:

" لا بَصيرَهَ لِمَن لا فِکَر لَهُ؛ آن که انديشه اي ندارد، بي بصيرت است"

وی ادامه داد: در حدیث دیگری با همان مضمون از امام حسن مجتبی (علیه السلام) آمده که می فرمایند: " عَجِبْتُ لِمَنْ یَتَفکَّرُ فی مأکُولِهِ کَیفَ لا یَتَفَکَّرُ فی مَعْقُولِهِ فَیُجنِّبُ بَطْنَهُ ما یُؤذِیْهِ وَ یُودِعُ صَدْرَهُ ما یُرْدِیْهِ؛ تعجب می‏کنم از کسانی که در غذای جسم خود فکر می‏کنند، ولی در امور معنوی و غذای روح خویش اندیشه نمی‏کنند؛ شکم خود را از طعام مضرّ حفظ می‏کنند، ولی از افکار پلیدی که روان را می‏آلاید، پرهیز نمی‏کنند."

باقری ادامه داد: مصداق این احادیث می تواند در همه اقشار جامعه بروز پیدا کند، چنان که ممکن است فردی تحصیلات عالیه داشته، امّا بصیرت نداشته باشد.

وی افزود: هوی و هوس یکی دیگر از عوامل بصیرت زدایی است، همان طور که درکتاب  شریف نهج ابلاغه، حضرت امیر المؤمنین (علیه السلام) می فرمایند: " الهَوی شَریکُ العَمی؛ هوا و هوس، شریک کوری دل و بصر است."

محمد رضا باقری تأکید کرد: غفلت و لجبازی دو عامل پُر خطر دیگر هستند که از اهمیت بسزایی برخوردارند تا جایی که در چهل سالگی انقلاب کبیر اسلامی باید بررسی کرد در چه جایی از آن ضربه خوردیم.

وی بیان داشت: انسان لجوج بر باورهای نادرست خود پافشاری می کند، همان طور که در فتنه سال 1388 لجاجت موجب بحران شد و آن فاجعه بزرگ پیش آمد و در راستای آن افرادی بر آن موج سوار شدند که جهت مقاصد خود  بهره برداری هم کردند.

عضو هیأت مدیره سازمان گفت: اولین نکته در شناخت ولایت، کسب بصیرت است؛ توصیه های بسیاری در مورد امام شناسی و زمان شناسی شنیده ایم، همان طور که در این راه می بایست امام، نایب و رهبر خود را شناخت، باید یزید زمان خود را هم بشناسید. چنان که حضرت امام صادق (علیه السلام) فرمودند: " مَن ماتَ و لَم یعرف امام زمانِهِ ماتَ میتةً جاهِلیهً؛ هرکس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیت مرده است."

باقری در ادامه با اشاره به این که شناخت حقیقت، ولایت و امامت ضروری است، اظهار داشت: اگر در جاده به تابلوهای راهنمایی دقت نکنید، سقوط می کنید و به بیراهه می روید؛ بنابراین داشتن فکر، اندیشه و تحلیل درست از قضایا امری بسیار مهم و قابل توجه است، در این راستا حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمودند: " افکر تَستَبصِر؛ فکر و اندیشه کن تا بینا گردی."

وی بیان کرد: نکته دیگر، رعایت تقواست،  تمام اعضا و جوارح ما باید تقوا داشته باشد؛ اگر تقوا پیشه نکنیم، بی بصیرت می شویم، خداوند متعال در آیه شریفه از قرآن کریم می فرماید: " يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا؛ ای اهل ایمان، اگر خدا ترس و پرهیزکار شوید خدا به شما فرقان می بخشد، یعنی دیده بصیرت می دهد تا به نور باطن حق را از باطل فرق گذارید."

عضو هیأت مدیره سازمان افزود: انسان در تمام امور خود باید حضور خدا را حس کند و بداند خداوند به تمام مسائل او آگاه است، همان طور که برای کودکی خردسال احترام قائل هستیم، باید در محضر خداوند هم به گونه ای رفتار کنیم که یقین داشته باشیم او حی و شاهد و ناظر است.

وی  ادامه داد: گاهی انسان کار نیکی انجام می دهد، اما با اعمال خود آن را می سوزاند، مصداق آن هم أُولَئِكَ الَّذِينَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ می باشد به این معنا که آنان کساني ‏اند که اعمالشان به هدر رفته است و این می شود که باید از خداوند بخواهیم عاقبتمان را به خیر کند.

باقری خاطر نشان کرد: همان طور که اگر در نماز جماعت از امام جلو یا عقب بیفتیم، نمازمان باطل است؛ در راه امام شناسی هم اگر با امام حرکت نکنیم، راهمان باطل است؛ راه هایی که دشمن نفوذ می کند، شُبه افکنی است؛ پس چرا باید در انتشار شبهاتی که دشمن به روی آن کار می کند و می سازد دخیل باشیم؟ بر این اساس در قرآن کریم خداوند متعالی می فرماید: " يا أَهلَ الكِتابِ لِمَ تَلبِسونَ الحَقَّ بِالباطِلِ وَتَكتُمونَ الحَقَّ وَأَنتُم تَعلَمونَ ای اهل کتاب ! چرا حق را با باطل مشتبه می‌کنید (تا دیگران نفهمند و گمراه شوند)، و حقیقت را پوشیده می‌دارید در حالی که می‌دانید. "

وی افزود: عامل دیگر نفوذ نیز ایجاد اختلاف است که با چند گروه کردن مردم و جامعه به و جود می آید.

عضو هیأت مدیره سازمان گفت: یکی دیگر از راه های نفوذ دشمن بهره گیری از نقاط ضعف است؛ وقتی دشمن نقاط ضعف مان را فهمید با استفاده از همان ها بر علیه مان می تازد و در این راه تمام تلاش خود را می کند، این ها هم نوعی شیطان هستند که با بهره گیری از ضعف ها، چالش هایی را برای انسان به وجود می آورند که در وهله نخست، این ضعف ها را در جامعه مورد شناسایی قرار داده و در همان زمینه برنامه ریزی می کند و این ها با بهره گیری از ابزارهای جنگ نرم، تغییر سبک و الگوی زندگی اسلامی مردم را اسیر حیله های خود می کنند.

 محمد رضا باقری در ادامه با اشاره به تعابیر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سال های گذشته با مضمون شبیخون فرهنگی، تهاجم فرهنگی و ناتوی فرهنگی، اظهار داشت: چقدر تلاش کرده ایم تا حیله ها را بشناسیم و علیه آن ها مبارزه کنیم؟ حیله های دشمن، طنزپردازی و لطیفه گویی در مورد ارزش ها و آرمان های اسلام و انقلاب، یکی از عوامل نفوذ دشمن بر افکار می باشد و دیگری انتشار اخبار کذب از سراسر دنیا بر علیه جمهوری اسلامی است که دشمن، شبانه روز در جهت پیشبرد اهداف خود کار می کنند.

وی با تأکید بر لزوم عدم شایعه پراکنی، گفت: همان طور که خداوند باری تعالی در قرآن کریم فرمودند: " وَ لا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ كُلُّ أُولئِكَ كانَ عَنهُ مَسئولًا، از آن چه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن؛ چرا که گوش و چشم و دل، همه مسئولند."

محمد رضا باقری در پایان گفت: آخرین راه نفوذ، تحریف است که تحریف همیشه با تحمیق همراه می شود؛ وقتی واقعیت ها را تحریف و افراد باور می کنند، در واقع آن فرد تحمیق هم شده است؛ به عنوان مثال در جریان عاشورا، تحریف کردند و به دنبال آن مردم تحمیق شدند که آن طور جسورانه مقابل امام خود ایستادند و جنگیدند؛ نقلی است از مقام معظم رهبری (مدظله العالی) که فرمودند: دشمن اگر در براندازی موفق نشد، سراغ استحاله می رود و به دنبال استحاله، نفوذ را در سرلوحه برنامه خود قرار می دهد. وقتی دشمن در جنگ شکست خورد، مفاهیم را جابجا کرد، با جُک، شایعه و القا شبهات و بعد از شکست، سه شیوه براندازی سخت (به معنای جنگ، کودتا و ترور)؛ براندازی نرم و سپس نفوذ را که مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، تعبیر "رخنه بی صدا " برای آن بکار می برند را در برنامه خود قرار داد؛ این رخنه فقط از طریق شبکه های مجازی نیست؛ دقت و دقت و دقت و مراقبت، تنها راه است تا این که فتنه 88 ها تکرار نشوند. ان شاءالله

انتهای پیام/

آخرین اخبار

بازدید مدیران ارشد سازمان از معادن گروه سرمایه گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر در استان های لرستان و کردستان

گزارش تصویری دهمین دوره کلاس خوداشتغالی دام سبک پُر تولید

خط مقدم جهاد (مروری بر بیانات مقام معظم رهبری درباره جهاد سازندگی)

گزارش تصویری همایش آموزشی بازار سرمایه، تهران 29-3-98

رونق تولید، تنها راه نجات اقتصاد

حضور مجتمع آزمایشگاهی کوثر در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی ، مواد غذایی، ماشین آلات و صنایع وابسته

تشکیل جهاد سازندگی به فرمان امام راحل عظیم الشأن (قدس سره) دکترین جمهوری اسلامی برای ساخت و آبادانی روستاها و الگویی برای رفع محرومیت زدایی

گزارش تصویری فعالیت های شرکت کشت و صنعت خاوردشت

افزایش دو برابری ظرفیت تولید شرکت کشت و صنعت خاوردشت در سال رونق تولید / راه اندازی خط تولید روغن بکر با استفاده از توان متخصصان داخلی و بهره وری از ظرفیت موجود در آینده نزدیک

تولید و عرضه دو محصول جدید روغن ذرت (غیر تراریخته) تصفیه شده با برند " لیفود " و فول فَت جهت تأمین نهاده های دامی به بازار در سال رونق تولید

پربازدیدترین اخبار