کشاورزی / دام سبک
شنبه   ۱۵ دی ۱۳۹۷ / ۱۱:۰۹
دسته بندی: کشاورزی / دام سبک
کد خبر: ۹۷۱
تعداد بازدید: ۵۷۲۴

دامپروری در مازندران باید به سمت روش های نو، صنعتی و اصلاح نژاد برود / مازندران؛ ظرفیت بالایی برای اقتصادی کردن فعالیت های حوزه دامپروری دارد

استاندار مازندران در نشست با مدیرعامل شرکت تولیدی اجداد سپیدان که به منظور توسعه دامپروری صنعتی در استان برگزار شد، عنوان کرد: برای ارتقاء بازدهی، ارزش افزوده و ایجاد بهره وری در تامین گوشت قرمز و شیر، دامپروری در مازندران باید به سمت روش های نو و صنعتی و اصلاح نژاد برود.

احمد حسین زادگان در نشست با مدیرعامل شرکت تولیدی اجداد سپیدان کوثر به منظور توسعه دامپروری صنعتی در استان با بیان این که برای ارتقاء بازدهی، ارزش افزوده و ایجاد بهره وری در تامین گوشت قرمز و شیر، دامپروری در مازندران باید به سمت روش های نو و صنعتی و اصلاح نژاد برود، افزود: با این حرکت متحول در دامپروری، هم میزان تولید گوشت قرمز و شیر که در این حوزه مشکلاتی وجود دارد ارتقا خواهد یافت و هم معیشت مردم تحت تاثیر مثبت قرار خواهد گرفت.

استاندار مازندران پروژه اصلاح نژاد دام های سبک و سنگین را از اولویت های کاری حوزه کشاورزی استان برشمرد و یادآور شد: مازندران؛ ظرفیت بالایی برای حرکت به سمت اقتصادی کردن فعالیت های حوزه دامپروری دارد.

وی، تصریح کرد: هر گونه توسعه علمی و منطقی در زیربخش های حوزه کشاورزی، از اقدامات مهم و موثر در اقتصاد استان به شمار می رود.

مقام عالی دولت در مازندران، با اشاره به این که این پروژه با شرکت تولیدی اجداد سپیدان در فاز نخست، به صورت پایلوت اجرا می شود و برآنیم تا دامپروری استان به این مسیر گام بگذارد، خاطرنشان کرد: طولانی شدن زمان اعطای مجوزها از موانع توسعه است و واحدهایی که در تقویت تولید و اشتغال موثر هستند و متقاضیان دارای اهلیت سرمایه گذاری نباید معطل بوروکراسی های اداری شوند.

حسین زادگان با اشاره به این که برای امیدافزایی در جامعه باید فرصت ها را غنیمت بشماریم و به سمت کارهای متحول برویم، عنوان کرد: حرکت دامپروری استان به سوی اصلاح نژاد باید جهادی باشد و توسعه نژادی دام، باید با توجه به مزیت ها و ظرفیت های شناسایی شده دام سبک و سنگین آن منطقه اتفاق بیفتد. استاندار مازندران بر اجرای کامل این پروژه به ویژه برگزاری دوره های آموزشی و ترویج تأکید کرد.

یاسر ترابی مدیرعامل شرکت اجداد سپیدان کوثر نیز در آغاز با اشاره به این که این شرکت پروژه ای را در روستای پشرت پشت کوه از توابع چهاردانگه کیاسر از سال ۹۶ آغاز کرده است، گفت: این پروژه با ظرفیت ۱۴ هزار رأس دام سبک پرتولید برای گوسفندان مولد و بزهای شیری مولد فعالیت خواهد نمود.

مدیرعامل شرکت اجداد سپیدان کوثر با اشاره به این که این پروژه قرار است طی ۲ سال به عنوان مرکز تکثیر، تولید و توزیع دام مولد در استان شکل بگیرد، عنوان کرد: تولید ترکیب های نژادی برای تولید دام های روستایی با مشارکت دامداران و روستاییان محلی در مازندران از دیگر پروژه های این شرکت در آینده است که قابلیت افزایش ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی وزن گیری و تولید شیر دام های بومی استان را دارد.

وی با بیان این که آموزش روستاییان، تامین دام مولد نر و خالص را نیز این شرکت در حوزه های دام سبک و سنگین در مازندران در آینده انجام می دهد، گفت: برآنیم تا از طریق پایه دام های دورگ هلشتاین استان با دام های رنگی همچون سمینتال، بحث ترکیب نژادی و ارتقاء وزن گیری و تولید شیر دام سنگین در استان را دنبال کنیم؛ این پروژه در راستای تأمین گوشت قرمز کشور و با همکاری شرکت کشت و صنعت شریف آباد اجرا می شود.

ترابی افزود: هر مزرعه ۱۰ تا ۱۱ راسی بز شیری قابلیت درآمد زایی برای خانوار را دارد، لیکن اجرای طرح ترکیب نژادی تا ۳۰ درصد درآمد حرفه دامپروری را می تواند ارتقاء دهد و در اشتغال و میزان بهره وری موثر افتد و امروز یک فرصت برای اشتغالزایی جوانان است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

مشارکت بیش از 334 هزار و 310 نفری خریداران در عرضه اولیه سهام " زماهان " به عنوان سومین شرکت عرضه شده سازمان اقتصادی کوثر در بازار سرمایه

مشارکت بیش از 336 هزار نفری خریداران در عرضه اولیه سهام " بزاگرس " به عنوان دومین شرکت عرضه شده سازمان اقتصادی کوثر در بازار سرمایه

در دیدار استاندار اردبیل با مدیرعامل سازمان توافق شد؛ سرمایه گذاری سازمان اقتصادی کوثر در استان اردبیل

زیارت قبور شهدای گمنام و کوه نوردی به مناسبت هفته بزرگداشت شهدا 23 اسفند ماه 97

۲۷ اسفند ماه ۹۷ عرضه اولیه سهام شرکت مجتمع تولیدی گوشت مرغ ماهان " زماهان ۱ " در راستای مردمی کردن اقتصاد، شفافیت در عملکرد و نظارت عمومی

نکاتی برای راهی نور شدن

26 اسفند ماه 97 عرضه اولیه 5 درصد از سهام 3 هزار میلیارد ریالی نیروگاه زاگرس کوثر " بزاگرس 1 " در بازار سرمایه

امروز ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، یعنی خودباوری و باور به " ما می توانیم "

گزارش تصویری آئین تکریم روز بزرگداشت شهدا - 22 اسفند ماه 1397

گزارش تصویری تجدید میثاق مدیران و کارکنان سازمان اقتصادی کوثر با آرمان های امام راحل (قدس سره)

پربازدیدترین اخبار