اخبار ستادی / انتصابات
دوشنبه   ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ / ۱۱:۵۲
کد خبر: ۸۵۸
تعداد بازدید: ۴۷۳۰

در مجمع عمومی عادی سالانه سازمان اقتصادی کوثر مطرح شد

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی:

فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در مسیر خدمت به ایثارگران و مردم است

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر:

ورود هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه به بازار سرمایه، چابک‌سازی،

ادغام فعالیت‌های موازی و ارتقاء بهره‌وری، اولویت های سازمان اقتصادی کوثر در سال 97

نماینده، ولی فقیه، معاون رییس جمهور، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس هیئت‌امنای سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به شرایط خاص کشور از نظر اقتصادی و اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان گفت: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در حوزه کاری خود باید تداوم یابد و تولیدات این مجموعه افزایش پیدا کند تا در شرایط فعلی بیش از قبل به ایثارگران، مردم و دولت کمک کند.

قرائت اظهار نظر

مجمع عمومی سالیانه سازمان اقتصادی کوثر روز دوشنبه ۱۵ مرداد به ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمدعلی شهیدی نماینده، ولی فقیه، معاون رییس جمهور، رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس هیئت‌امنای سازمان اقتصادی کوثر و با حضور دکتر محمدجواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی در این جلسه با بیان اینکه بنیاد شهید و امور ایثارگران یادگار امام خمینی (ره) است افزود: بنیاد در سال ۱۳۵۸ با دستور امام (ره) تأسیس شد و طبق اساسنامه دو وظیفه عمده خدمات‌رسانی معیشتی به ایثارگران و حوزه فعالیت‌های فرهنگی را بر عهده دارد.

وی افزود: به دلیل اینکه بودجه عمومی بنیاد پاسخگوی همه نیاز‌های این مجموعه نیست، سازمان‌های اقتصادی زیر نظر این نهاد شکل گرفته‌اند و برای اینکه بتوانیم قدم‌های خوبی برداریم باید نظارت قوی و رسیدگی همیشگی به این مجموعه‌ها وجود داشته باشد.

نماینده، ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقدیر از زحمات صورت گرفته در مجموعه سازمان اقتصادی کوثر، گفت: کار‌های مثبتی در مجموعه این سازمان انجام شده است که حاصل زحمات هیئت‌مدیره، مدیرعامل و کارکنان این سازمان است و از مجموعه این زحمات تشکر می‌کنیم.

معاون رییس جمهور با اشاره به شرایط خاص کشور از نظر اقتصادی و اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان گفت: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در حوزه کاری خود باید تداوم یابد و تولیدات این مجموعه افزایش پیدا کند تا در شرایط فعلی بیش از قبل به ایثارگران، مردم و دولت کمک کند.

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران افزود: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر تاکنون در راستای اقتصاد مقاومتی بوده است و در ادامه نیز باید همین مسیر پیگیری شود و در همین راستا باید چابکسازی، صرفه‌جویی، ادغام فعالیت‌های موازی، تعیین تکلیف شرکت‌های فاقد تولید و کاهش هزینه‌ها همواره مورد تأکید باشد. همچنین فعالیت‌ها باید در چهارچوب اساسنامه، مصوبات و دستورالعمل‌های ابلاغی از سوی حوزه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت و بنیاد شهید و امور ایثارگران باشد.

رییس هیئت‌امنای سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به وابستگی این سازمان به بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر باید با توجه به اهمیت جایگاه ایثارگران در جامعه باشد تا مایه سربلندی این عزیزان شود و باید در تمام فعالیت‌ها شئونات اخلاقی و شرعی به‌صورت کامل رعایت شوند. همچنین این سازمان باید در حوزه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قدم‌های بیشتری بردارد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی حضور شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر در بورس را اقدام مثبتی توصیف کرد و گفت: این حضور باید افزایش یابد و به موازات آن نسبت به توانمندسازی شرکت‌ها اهتمام ویژه‌ای صورت بگیرد و دارایی‌های بلااستفاده این سازمان هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیازی به توسعه سازمان اقتصادی کوثر وجود ندارد افزود: تمام تلاش مجموعه سازمان اقتصادی کوثر باید در راستای استفاده بهینه از ظرفیت موجود باشد.

نماینده، ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران بر لزوم استفاده از ایثارگران در سازمان اقتصادی کوثر تأکید کرد و گفت: خوشبختانه تا امروز توجه ویژه‌ای به این موضوع انجام شده است و حدود ۷۰ درصد نیرو‌های به کار گرفته شده در سازمان اقتصادی کوثر از خانواده معظم شهدا و ایثارگران هستند و این روند باید ادامه پیدا کند تا بخشی از ایثارگران جویای شغل بتوانند مشغول به کار شوند. همچنین لازم است از به‌کارگیری بازنشستگان پرهیز شود و رویکرد جوان‌گرایی در پیش گرفته شود.

محمدجواد ایروانی معاون نظارت و حسابرسی دفتر مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه با تأکید بر اهمیت فعالیت‌های اقتصادی در جهت سیاست‌های دولت و تأمین منافع ملی گفت: بسیاری از زحمات این سازمان در زمینه تولیدات کشاورزی و سایر حوزه‌ها ممکن است دیده نشوند، اما بسیار مهم و شایسته تقدیر هستند و لازم است از شخص حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهیدی و تمام مسئولان و کارکنان مجموعه سازمان اقتصادی کوثر تقدیر و تشکر کنیم که در حال ارتقاء این فعالیت‌ها هستند.

قرائت اظهار نظر

همچنین در این جلسه سید منصور میرمرادی معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه سازمان اقتصادی کوثر نهادی غیرانتفاعی است که به عنوان یک ظرفیت در کنار حاکمیت قرار دارد، افزود: این سازمان در مواردی کمک حال شرایط کشور بوده است که نمونه آن در زمان بروز مشکل در زمینه تولید مرغ و تخم‌مرغ بود که افزایش تولید این سازمان منجر به کنترل بحران شد.

وی افزود: امروز تمام تلاش سازمان اقتصادی کوثر علاوه بر همراهی با بنیاد شهید و امور ایثارگران ظرفیتی برای کل کشور محسوب می‌شود که می‌تواند خلأ‌های موجود در بخش‌هایی از تولید را از بین ببرد.

رییس هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر تأکید کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و ابلاغیه‌های دفتر مقام معظم رهبری در تعیین مسیر فعالیت‌های این سازمان مد نظر بوده است و ۱۵ بند از دستور ابلاغی مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی که درباره این سازمان مصداق داشته، اجرایی شده است.

قرائت اظهار نظر

مدیرعامل و نایب رئیس هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر بر حرکت این سازمان در مسیر تحقق کامل اقتصاد مقاومتی تأکید کرد.

مهندس محمدرضا اسکندری در جلسه مجمع عمومی سالیانه سازمان اقتصادی کوثر ضمن تشکر از زحمات مسئولان بنیاد شهید و امور ایثارگران و کارکنان سازمان اقتصادی کوثر گفت: سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۳۹۵ دارای ۴۱ شرکت بود که با ادغام و انحلال برخی شرکت‌ها، این تعداد در سال ۱۳۹۶ به ۳۵ شرکت رسید.

وی با بیان اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در سازمان اقتصادی کوثر در بخش معادن بوده است افزود: سازمان در بخش صادرات نیز فعالیت‌های داشته است که از انتهای سال ۱۳۹۵ آغاز شده و تاکنون کشور‌های عمان، ترکمنستان، تاجیکستان، افغانستان و عراق مقصد تولیدات این سازمان در بخش مرغداری و تجهیزات فنی بوده‌اند.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر ضمن اشاره به همسو بودن سیاست‌های سازمان اقتصادی کوثر با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گفت: نخستین بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، توزیع امکانات در مناطق محروم است و از زمان ابلاغ این سیاست‌ها تمام پروژه‌های سازمان اقتصادی کوثر در مناطق محروم و در استان‌هایی، چون لرستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد و ایلام اجرا شدند. همچنین اقدامات دیگری، چون انجام پروژه‌های خانگی، پروژه‌های دانش‌بنیان، حمایت از استارت آپ‌های علمی، ایجاد زنجیره ارزش و واگذاری بخشی از سهام در بازار سرمایه از جمله اقدامات دیگری بودند که در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی انجام شدند.

اسکندری در خصوص زنجیره ارزش گفت: یکی از نمونه‌های این زنجیره در استان خراسان رضوی راه‌اندازی شده است که با ادغام ۳ شرکت و مشارکت مرغداری‌های خصوصی شکل گرفته است. این زنجیره از ابتدا تا انتهای پروسه پرورش تا فروش مرغ را در بر می‌گیرد و ۳ فروشگاه در سطح مشهد در این زمینه مشغول به فعالیت هستند و چشم‌انداز این پروژه توسعه آن در سراسر کشور است.

وی افزود: زنجیره بعدی در دست اجرا مربوط به فعالیت‌های گروه کشاورزی است که از قالب شرکت به ۵ حوزه کسب‌وکار دام سبک، دام سنگین، مرغ گوشتی، مرغ تخم‌گذار و آبزی‌پروری و در قالب زنجیره تبدیل خواهند گرفت.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به همکاری با سرمایه‌گذار‌های خارجی گفت: در حال حاضر گلخانه ایلام با همکاری سرمایه‌گذار اهل ترکیه و گلخانه اسلام‌آباد غرب با سرمایه‌گذار اسپانیایی در حال راه‌اندازی هستند.

اسکندری درباره حضور شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر در فرابورس گفت: در سال جاری قسمتی از سهام گروه کشاورزی، گروه معادن، شرکت شریف‌آباد، شرکت ماهان و نیروگاه زاگرس در تابلوی فرابورس عرضه خواهد شد.

وی با اشاره به اشتغال ۲۲۰ نفر به صورت مستقیم در پروژه‌های بخش کشاورزی سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۳۹۶ گفت: برای پروژه‌های در دست اقدام نیز اشتغال ۲۸۰ نفر را در سال ۱۳۹۷ پیش‌بینی می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با بیان اینکه در حوزه طیور نسبت به بودجه مصوب سال ۱۲۴ درصد تحقق تولیدات داشته‌ایم افزود: در حوزه خوراک دام و طیور و صنایع روغن‌کشی نیز ۱۹۶ درصد، در حوزه دام سبک و سنگین ۷۷ درصد، در حوزه آبزیان ۹۴ درصد و در حوزه محصولات زراعی ۸۰ درصد تحقق تولید داشته‌ایم که کاهش بهره‌وری در بعضی از بخش‌ها به دلیل سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی با ایجاد محدودیت تولید بوده است.

اسکندری افزود: بخش طیور سازمان اقتصادی کوثر این ظرفیت را دارد که در مواقعی که شرایط تولید در این بخش دچار مشکل می‌شود، با افزایش تولیدات نیاز‌های بازار داخلی را تأمین کند و جلوی بحران را بگیرد. در حال حاضر نیز با توافقاتی که با وزارت جهاد و کشاورزی داشته‌ایم، نسبت به تولید مازاد و ذخیره اقدام کرده‌ایم تا در زمان لازم این تولیدات را به بازار عرضه کنیم.

وی با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای سازمان اقتصادی کوثر گفت: پروژه‌های گاو شیری ۱۰۰۰ رأسی، مزرعه ۵۰ هزار قطعه‌ای مرغ فریمان، مزرعه ۷۰ هزار قطعه‌ای مرغ ابهر، دام سبک اردبیل، دینه ور کرمانشاه، پروژه کیاسر مازندران، گلخانه ایلام، گلخانه اسلام‌آباد و بخش تولید دارو‌های گیاهی از پروژه‌های در دست اقدام این سازمان برای سال جاری هستند.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر با تأکید بر اهمیت استفاده از تولیدات داخلی در مجموعه این سازمان گفت: یکی از پروژه‌های اصلی دولت در بخش آبزیان، پرورش ماهی در قفس است که در تمام پروژه‌ها از قفس‌های خارجی استفاده می‌شود، اما ما با استفاده از طراحی و دانش فنی نیرو‌های داخلی سازمان و با همکاری کارگاه‌های بخش خصوصی موفق به تولید این قفس‌ها شده‌ایم و آمادگی خود را برای تولید گسترده این قفس در داخل اعلام کرده‌ایم.

وی گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد مدیران بخش‌های مختلف سازمان اقتصادی کوثر از جامعه معظم ایثارگری هستند.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر در پایان با تأکید بر اینکه اولویت سرمایه‌گذاری این سازمان در مناطق کمتر توسعه یافته کشور می‌باشد، به انطباق فعالیت‌های سازمان با اصول موضوعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره و تأکید کرد: دغدغه اصلی سازمان اقتصادی کوثر، مشارکت دادن مردم و بخش خصوصی در زنجیره‌های ارزش فعالیت‌های سازمان می‌باشد.

در این نشست گزارش موسسه حسابرسی مفید راهبر از فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۳۹۶ با اظهارنظر «مطلوب» قرائت شد و «صورت‌های مالی سازمان اقتصادی کوثر»، «عملکرد مدیرعامل و هیئت‌مدیره» و «برنامه‌وبودجه سازمان» به تصویب رسید و موسسه مفید راهبر برای یک سال دیگر به‌عنوان حسابرس و بازرس سازمان انتخاب شد.

در پایان این جلسه «محمدرضا باقری» به‌عنوان جایگزین «حسین گروسی» در هیئت‌مدیره معرفی شد و حضور بقیه اعضای هیئت‌مدیره برای یک سال دیگر در این سمت تصویب شد.

انتهای پیام/
آخرین اخبار

تمرکز بر ایجاد زنجیره تولید، کاشت گیاهان دارویی و تولید داروی گیاهی بر مبنای ظرفیت زیست بومی کشور، راهبرد شرکت شیمی دارو کوثر

عرضه اولیه ۲۵ درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری آوا نوین با نماد "وآوا" به عنوان پنجمین شرکت عرضه شده سازمان اقتصادی کوثر در بازار سرمایه

تأکید بر استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در حل مشکلات اشتغال جامعه ایثارگری در دیدار مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان قزوین با مدیرعامل شرکت کشت و صنعت شریف آباد

گزارش تصویری تسطیح ٧ هکتار به صورت پلکانی و ١٣ واحد مجزا، کشت کوجه فرنگی رقم چری (زیتونی) و شروع گُل دهی گلخانه هلیلان استان ایلام با توانمندی سرمایه انسانی شرکت پیشگامان کشاورزی کوثر کرمانشاه

تجهیز نخستین مرکز جامع کنترل و درمان سرطان ایران، خدمت رسانی در حوزه اورژانس به مناطق کمتر برخوردار و راه اندازی دپارتمان پذیرش بیماران بین الملل در بیمارستان خاتم الانبیا توسط شرکت تهران الکتریک

فیلم کامل گفتگوی مهندس محمد رضا اسکندری با برنامه سلام صبح بخیر - ۱۶ مهر ماه ۱۳۹۸

مهنـدس اسـکندری در گفتـگو با برنـامـه سـلام صبـح بخیـر شبـکه سـوم سـیما تصـریح کـرد: مخـالفت با تشـکیل مجـدد وزارت بـازرگانی

مشارکت سازمان اقتصادی کوثر در طرح افزایش گوشت قرمز استان کردستان

ارسال ۲۴۰ عدد الکتروپمپ به کردستان

جایگاه ممتاز شرکت مرغک در تأمین تخم مرغ کشور

پربازدیدترین اخبار