سایر اخبار / کشاورزی
دوشنبه   ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ / ۱۶:۲۳
کد خبر: ۱۳۴۰
تعداد بازدید: ۲۰۴۹۱

شیمی دارو؛ ادغام ظرفیت‌ها و توان علمی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان

با تاسیس شرکت شیمی دارو کوثر در سال ۱۳۷۱ توسط شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر به منظور رفع نیاز دارویی کشور در حوزه پرورش دام، طیور و آبزیان گامی در جهت خودکفایی کشور برداشته شد. گسترش فعالیت‌های این شرکت در تولید محصولات دارویی انسانی و همینطور مکمل و کنسانتره‌های دام و طیور به منظور تکمیل زنجیره ارزشی کشاورزی در سازمان اقتصادی کوثر بسیار ارزشمند بود. اکنون با حرکت این شرکت در راستای دانش بنیانی ظرفیت‌ها و توانایی‌های آن بیش از پیش مورد توجه قرار می‌گیرند.
شیمی دارو؛ ادغام ظرفیت‌ها و توان علمی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان
 
به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، در گفتگو با خانم دکتر فاطمه امینی نجفی، مدیر عامل شرکت شیمی داروی کوثر، ایشان سیاست‌های شرکت را تولید محصولات با کیفیت با توانایی رقابت بالا، ارایه خدمات آزمایشگاهی جامع و کامل و همچنین استفاده از فناوری‌های به روز در جهت ارایه سبد محصولات و خدمات دانش‌بنیان بیان کردند.


مکمل‌های غذایی دام، طیور و آبزیان

یکی از محصولات اصلی و سنتی شرکت شیمی دارو کوثر مکمل‌های غذای دام، طیور و آبزیان بوده است. امروزه تغذیه دام‌ها بر پایه جیره‌های عادی همچون دانه‌ی غلات، محصولات سیلوی ذرت، پسماند‌های کشاورزی و سویا رواج دارد، اما این منابع غذایی حاوی سطوح کمی از پروتئین و دارای مواد معدنی با قابلیت هضم پایین هستند؛ لذا تنظیم احتیاجات غذایی دام بر مبنای توصیه‌های متخصصان در اغلب موارد مستلزم افزودن مکمل‌های غذایی حاوی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی به جیره است. معمولا از مکمل‌های معدنی و ویتامینی برای رفع کمبود ها، در خوراک دام استفاده می‌شود. مخصوصا در جیره دام‌های شیرده، نیاز به مکمل‌ها جدی‌تر است. علاوه بر این، مواد مغذی موجود در مکمل‌های خوراک دام، میتوانند سبب هضم و جذب بهتر ترکیبات جیره پایه نیز بشوند.
 
شیمی دارو؛ ادغام ظرفیت‌ها و توان علمی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان

شرکت شیمی دارو نیز با استفاده از فورمول‌های قدرتمند غذایی مکمل‌های گیاهی خوراک را با نام تجاری همین شرکت به بازار عرضه کرده است. مکمل‌های گیاهی یا گیاهان دارویی به عنوان مواد افزودنی طبیعی حاوی مجموعه‌ای از ترکیبات مانند آلکالوئیدها، ساپونین ها، تانن‌ها، گلیکوزیدها، روغن‌های ضروری، فیتواستروژن‌ها، گلوکوزینولات‌ها و ... استفاده می‌شود. به طور کلی مخلوطی از چندین گیاه به جای یک گیاه برای به دست آوردن اثر مورد نظر بهتر است. از دلایل کاربرد مکمل‌های گیاهی در خوراک دام و طیور برای بهبود مصرف غذا، افزایش عملکرد، بهبود سلامتی و کاهش انتشار گاز متان است.

بنا بر اظهارات مدیرعامل شرکت شیمی دارو کوثر: کسب مجوز تولید مکمل‌های سفارشی دام و طیور نیز از جمله اقداامات اخیر شرکت در راستای ارتقای سبد محصولات بوده است. فرمولاسیون این مکمل‌ها اختصاصا بر اساس شرایط پرورش دام و نژاد مربوطه تهیه شده و از همین رو کارایی این مکمل‌ها برای مزارع سفارش دهنده بسیار بالا خواهد بود. تولید مکمل‌های معدنی و ویتامینی بر اساس نوع نژاد موجود در فارم و سن دام و در حضور کارشناسان شرکت با بهره‌گیری از بهترین و مرغوبترین مواد اولیه موجود در بازار ایران و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی تولید مکمل در ایران انجام می‌شود. خانم امینی پیرامون امکان بازار رسانی این دستاورد گفت: آزمون‌های انجام گرفته در فارم‌های واقعی در شرایط پرورشی تاثیر گذاری معنی دار این مکمل‌ها بر تولید را تایید کرده‌اند و شرکت با عقد قرار داد با تولید کنندگان بزرگ کشور نه تنها توانایی متخصصان جوان را به رخ می‌کشد بلکه گامی نیز در جهت جهش تولید بر خواهد داشت. به دست آوردن ۵۰ فرمول مکمل سفارشی نشان از توانایی علمی و عملی متخصصان این شرکت دارد.


خدمات فروش هوشمند، مقدمه‌ی کیفیت تضمین شده

خانم دکتر امینی پس از به دست گرفتن سکان مدیریت این شرکت، با تاکید بر خدمات پس از فروش با پیگیری محصول تا زمان حصول نتیجه از مصرف محصولات، سعی در ارتقای دائمی تولیدات شرکت شیمی دارو دارد. بنا بر اظهارات ایشان: بخش خدمات مشتریان در این شرکت نه تنها خدمات کارشناسی پیش از خرید محصول را به مشتریان ارائه می‌دهند، بلکه پس از تحویل سفارش به مصرف کنندگان، تماس دوره‌ای با آن‌ها داشته و بازخورد استفاده از این محصولات را در هر حوزه‌ای برای بهبود محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می‎دهند. در واقع شرکت شیمی‌دارو تلاش می‌کند قبل از ارایه محصول تا بعد از مصرف محصول با مشتری همراه باشد، چراکه رضایت مصرف کننده را یکی از اصول اصلی در خدمت رسانی می‌داند.

امینی اضافه کرد: پس از ادغام مجموعه‌ی آزمایشگاهی کوثر با شیمی دارو توانایی این شرکت برای ارایه محصولات با کیفیت برتر نیز افزایش پیدا کرده است. ظرفیت‌های آزمایشگاهی موجود در این مجموعه و دارا بودن استاندارد آزمایشگاهی ISO۱۷۰۲۵ برای تعیین کیفیت محصولات از بزرگ‌ترین نقاط قوت شیمی دارو به شمار می‌آید. این شرکت با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات با تکنولوژی بسیار بالا در مجموعه‌ی آزمایشگاهی می‌تواند ترکیبات موجود در محصولات و کیفیت ان‌ها را با دقت بسیار بالایی تعیین نماید. برای مثال آزمون‌های مربوط به عدم وجود مواد مضر و یا آزمون‌های GMO برای تشخیص وجود مواد تراریخته در تولیدات تضمینی برای احترام به مصرف کننده می‌باشد. به علاوه اینکه ارایه خدمات آزمایشگاهی به سایر واحد‌های تولیدی در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی بر اعتبار این مجموعه افزوده است.

 

شیمی دارو؛ ادغام ظرفیت‌ها و توان علمی در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان


ظرفیت‌های موجود در راستای تولید محصولات دانش بنیان

امینی پیرامون توجه شرکت شیمی داروی کوثر به ظرفیت عظیم گیاهان دارویی کشور افزود: با توجه به اینکه ایران از نظر تولید گیاهان دارویی دارای ظرفیت بسیار زیادی است، شرکت شیمی دارو با مبنا قرار دادن این ظرفیت ملی و با تکیه بر پتانسیل‌های داخلی در راستای تولید انواع محصولات از گیاهان دارویی اقدام کرده است. دو نمونه از محصولاتی که با استقبال روبرو شده‌اند شربت گل بنفشه برای مقابله با سرفه و شربت گاستروبلاست برای مقابله با التهاب معده هستند. خلاقیت در تولید این محصولات برای مصرف انسان از طریق فرمولاسیون دوباره و اضافه شدن عصاره بهدانه به شربت گل بنفشه باعث تقویت اثر گذاری آن شده. تهیه مواد اولیه از منابع مطمئن، آزمون‌های کیفی اولیه و آزمون‌های کیفی در طی فرایند تولید همراه با خدمات مشتریان محصولاتی قابل اعتماد را حاصل کرده است.

مدیر عامل جوان شرکت شیمی داروی کوثر پیرامون چشم انداز تولیدات دارویی صنعت دام و طیور این شرکت گفت: تحقیقات شرکت برای تولید دارو‌های با پایه کاملا گیاهی برای بیماری‌های تنفسی طیور و بیماری‌های گوارشی دام‌های سنگین در دستور کار این شرکت قرار دارند. فرمولاسیون و مقدمات تولید این محصولات دانش بنیان در این شرکت انجام گرفته و آماده‌ی تولید آزمایشی هستند. همکاری شیمی دارو با سایر شرکت‌های فعال در حوزه تخصصی و همچنین موسسات تحقیقاتی و دانش بنیان بر قدرت آن می‌افزاید به طوری که شیمی دارو با ورود به حوزه تولید واکسن‌های دامی در همکاری با موسسه سرم سازی رازی نه تنها تلاش کرده ظرفیت‌های خود را در راستای تبدیل دانش به فناوری و ثروت مورد استفاده قرار دهد بلکه توجه به نیاز‌های کشور و تولید کنندگان را نیز عامل تعیین کننده‌ی این اقدامات می‌داند. مطالعه و نیاز سنجی کشور در حوزه‌ی واکسن و دارو‌های دام و طیور مشخص کرد که واردات دارو، واکسن و فراورده‌های بیولوژیک دامپزشکی در شرایط تحریم دستخوش چالش‌های فراوان شده است و نیاز مبرم این صنعت شرکت شیمی دارو را بر آن داشت تا امکانات و دانش جوانان خود را برای تولید دارو و واکسن‌های مورد نیاز کشور به کار بگیرند.

دکتر امینی در پایان افزود: این شرکت امیدوار است تا با نیروی جوان متخصص، ظرفیت‌های فراوان و برنامه ریزی صحیح بتواند سهمی در رشد اقتصادی و افزایش تولید ملی بردارد و با ارایه محصولاتی با کیفیت و خدماتی در شأن مشتریان پرچم محصول ایرانی را برافراشته نگه دارد.
 
انتهای پیام /
 
آخرین اخبار

هلدینگ کشاورزی کوثر و فرصت بزرگ نمایشگاهی

حراست دوست دلسوز همکاران سازمان

رشد ۲/۵ برابری سود پایه هر سهم بزاگرس

سه موفقیت ارزنده هلدینگ کشاورزی کوثر

پایان فاز نخست بهسازی و بازسازی کارخانه آرد و نشاسته یاسوج

انتصاب کوراوند به سرپرستی اداره کل پشتیبانی و املاک

بهبود چشمگیر عملکرد شرکت‌های هلدینگ صبا

پایداری تولید در گرو افزایش صادرات است

واردات گله اجداد تخم گذار توسط شرکت مرغک

انتصاب سرپرست اداره کل مجامع سازمان اقتصادی کوثر

سوددهی شیمی دارو پس از ۱۱ سال زیان

روایت دکتر فخاری از پیشرفت‌های بتلند

رویش در نمایشگاه آبادیران

بازدید میدانی دکتر فخاری از مزرعه شریف آباد

تصاویر مراسم بزرگداشت همسر شهید صیاد شیرازی

نشست مدیران کوثر با معاون دیپلماسی اقتصادي وزارت خارجه

مهندسان جمکو به جای مهندسان روسی

عملکرد «بسیار مثبت» هلدینگ کشاورزی کوثر

پیام تسلیت دکتر فخاری به مناسبت درگذشت همسر شهید صیاد شیرازی

لزوم تغییر پارادایم در حفاظت از محیط زیست

پربازدیدترین اخبار