اخبار ستادی / مراسمات
دوشنبه   ۰۳ آبان ۱۴۰۰ / ۲۰:۰۳
کد خبر: ۱۴۲۷
تعداد بازدید: ۲۷۸۶

راه‌اندازی سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد به همت سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید

ظهر امروز طی مراسمی با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی و مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، از سامانه «استعدادیابی مدیران صالح کارآمد» با نام اختصاری "امصاک" در سازمان اقتصادی کوثر رونمایی شد.

راه‌اندازی سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد به همت سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید

در این نشست که ظهر روز دوشنبه ۳ آبان ماه ۱۴۰۰ و با حضور دو معاون رئیس‌جمهور، مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر، برخی از مدیران ارشد این سازمان و اصحاب رسانه برگزار شد، سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران اظهار داشت: تفاوت کشور‌هایی که رشد کرده‌اند با دیگر کشور‌ها نه در توسعه فناوری، بلکه در بهبود نظام اداری آن‌ها است. حتی در مبانی دینی هم درباره نحوه حکمرانی توصیه‌هایی وجود دارد که عمدتاً در کشور رعایت نمی‌شود. وی مبنای سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد را شفافیت عنوان کرد و گفت: اتفاقاً پیش‌ازاین هم نظام ارزیابی در کشور بوده است، اما علت اینکه پیشرفت‌های محسوس وجود نداشته، عدم شفافیت آن‌ها است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران این را هم گفت که در حال حاضر تعداد زیادی از افراد در کشور با معرفی و اعمال فشار منصوب می‌شوند و پس‌ازاینکه این افراد کار را در سازمان‌ها خراب می‌کنند مسئول سازمان باید پاسخگو باشد. به گفته وی استعدادیابی کافی نیست و باید نظام آموزش مداوم در حین کار وجود داشته باشد. حتی روش‌های کارآموزی و کارورزی برای مدیرانی که انتصاب آن‌ها قطعی شده وجود داشته باشد و درنهایت باید کارنامه‌ای از عملکرد مدیران وجود داشته باشد که مرتب اطلاعات آن‌ها ثبت و ارزیابی شود.
 
راه‌اندازی سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد به همت سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید
 
معاون رئیس‌جمهور افزود: متأسفانه اکنون ملاک به‌کارگیری مدیران رزومه است و بررسی نمی‌کنند که این مدیران در دوره مدیریت خود کار مفید انجام داده‌اند یا سازمان را بر زمین زده‌اند.
هاشمی تصریح کرد: این سامانه به‌صورت پایلوت ابتدا در سازمان اقتصادی کوثر راه‌اندازی می‌شود و بعدازآن در بنیاد شهید اجرایی خواهد شد و درصورتی‌که نتیجه مطلوبی داشته باشد قابلیت اجرا در کل کشور را دارد. رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران تأکید کرد: با راه‌اندازی این سامانه دیگر هیچ‌گونه سفارشی برای به‌کارگیری افراد وجود نخواهد داشت و تنها ملاک عمل، سامانه خواهد بود.

مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره سازمان اقتصادی کوثر نیز بیان داشت: یکی از عوامل بهره‌وری پائین مجموعه‌های اقتصادی این است که ظرفیت‌های انسانی موجود در آن‌ها نتوانسته‌اند در ساختار‌های فعلی به بلوغ کافی برسند. واقعیت این است که ما امروز ازسرمایه‌های موجودمان کمتر از دو درصد بهره می‌بریم. منابع ما باید چند برابر میزانی که امروز نشان می‌دهد بازدهی می‌داشت، ولی در بنگاه‌های اقتصادی از تمام ظرفیت‌های موجود بهره برده نمی‌شود.

وی ادامه داد: این نقصان را در دو عامل می‌توان جستجو کرد. بخش اول مربوط به عدم استفاده از سرمایه انسانی است و بخش دوم نیز عدم استفاده از منابع مادی است که به‌مرور تبدیل به منابع غیر مولد می‌شوند. سرپرست سازمان اقتصادی کوثر با اشاره به اهمیت برنامه‌ریزی برای رشد سرمایه‌های انسانی و مادی در اختیار این سازمان افزود: این‌ها دو اولویت ما در دوره مدیرت جدید در سازمان اقتصادی کوثر هستند و سعی خواهیم داشت این منابع را احیا کنیم و پرشتاب‌تر از دوره‌های پیشین این مسیر تعالی را طی کنیم
 
راه‌اندازی سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد به همت سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید
فخاری با اشاره به حوزه فعالیت‌های مجموعه تحت مدیریت خویش، به سازوکار اجرایی فاز اول عملکردی سامانه استعدادیابی مدیران صالح و کارآمد اشاره کرد و ادامه داد: سازمان ما در بخش‌های مختلف تولیدی و اقتصادی من‌جمله کشاورزی، صنایع و معادن، بازار سرمایه، عمران و ساختمان فعالیت‌های متمرکز دارد و البته اخیراً گروه نفت و گاز هم راه‌اندازی شده است. در فاز اول بهره‌برداری از سامانه «استعدادیابی مدیران صالح و کارآمد» با آدرس www.modiran.ecokowsar.ir فراخوان انجام‌شده از بین همکاران داخل مجموعه خواهد بود. یعنی از بین چند هزار نفر نیروی انسانی موجود، پس از استعدادیابی نیروی‌های مستعد و ارزیابی و توسعه، از نیرو‌های احراز صلاحیت شده در ترکیب شرکت‌ها به‌عنوان هیئت‌مدیره غیرموظف بهره خواهیم برد.

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر ادامه داد: منابع انسانی موجود را بر اساس تخصص افراد و سوابقشان، در حوزه‌های بخشی و شایستگی‌های عمومی رده‌بندی کرده و در فرآیند ارتقاء قرار خواهیم داد. البته معنایش این نیست که همه افراد هیئت‌مدیره شرکت‌ها را می‌خواهیم جابه‌جا کنیم. ما فعلاً به‌صورت پایلوت در هر شرکت یک نفر عضو غیرموظف هیئت‌مدیره را انتخاب خواهیم کرد و در گام‌های بعدی اگر این سامانه نیاز به بهبود داشت با نسخه بهبودیافته آن وارد فاز بعدی خواهیم شد.

وی با اشاره به کاربردی بودن این سامانه در نظام انتصابات مدیران آینده مجموعه گفت: مزیت دیگر این سامانه ایجاد داشبورد مدیریتی؛ شامل بانک اطلاعات نیروی انسانی مستعد و با توانمندی‌های متنوع است که مدیران بعدی می‌توانند برای حوزه‌های مختلف کسب‌وکار از وجود آنان بهره ببرند. به عبارتی در آینده، مدیر ما می‌تواند سامانه‌ای را در اختیار داشته باشد که نیروی انسانی را شناسایی، استعدادیابی و رتبه‌بندی کرده و به‌وسیله آزمون‌های روان‌شناختی و کانون‌های ارزیابی مشخص کرده که برای چه سمتی و در چه سطحی مناسب است.

سرپرست سازمان اقتصادی کوثر با تأکید بر اهتمام این سازمان برای تحقق عدالت اداری بیان کرد: بنابراین شعار ما و هدف ما از راه‌اندازی این سامانه، تحقق عدالت در رشد بوده است. اینکه عده‌ای تریبون داشته باشند، دسترسی داشته باشند، جزو جناح‌ها و گروه‌ها باشند و بتوانند عنوان بگیرند و عده‌ای دیگر صدایشان نرسد و دیده نشوند و در حاشیه بمانند، دیگر جایگاهی ندارد و باید به این اندیشه مهر بطلان زد. وی در پایان اشاره کرد: ما می‌گوییم همه این نیرو‌های انسانی ظرفیت سازمان هستند، همه فرزندان شهدا و ایثارگران مخاطب ما هستند. عده خاص مخاطب این سازمان و دستاورد‌های این سازمان نیستند؛ بنابراین اعتقادداریم این مسیر شروعی است بر طی یک مسیر تحولی جدید مبتنی بر نظام شایسته‌سالاری.
 
راه‌اندازی سامانه استعدادیابی مدیران صالح کارآمد به همت سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید
 
در ادامه این نشست میثم لطیفی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان امور استخدامی کشور هم به‌ضرورت شایسته‌سالاری در به‌کارگیری افراد تأکید کرد و گفت: اجرای چنین سامانه‌ای عین عدالت و برگرفته از آموزه‌های دینی است.
لطیفی افزود: سامانه‌ای که اکنون در گام دوم انقلاب در کشور اجرایی می‌شود مبنای آن عدالت است و باعث می‌شود که افراد شایسته و ذی‌صلاح به‌کارگیری شود.
وی پیش‌بینی کرد که در برابر کار‌های جدید مانند این سامانه مقاومت شود، اما تأکید کرد که سازمان اقتصادی کوثر و بنیاد شهید از هیچ‌گونه موانع هراس نداشته باشند و کار را ادامه دهند.
 
انتهای پیام /
 
آخرین اخبار

بازدید مدیرعامل سازمان از غرفه جمکو در نمایشگاه تخصصی تونل و مترو ایران

حضور شرکت شهاب در بیست و دومین نمایشگاه لوازم خانگی و صوتی و تصویری ایران

حضور شرکت جمکو در نمایشگاه تخصصی تجهیزات تونل و مترو ۱۴۰۰

انتخاب اعضای جدید هیئت‌مدیره بانک دی

روابط عمومی باید توان خود را بر مسائل استراتژیکی مانند تصویرپردازی و رسانه بگذارد

مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی توسط خودشان معرفی شد

گزارش تصویری | تشییع پیکر شهید گمنام و تکریم مادران شهدا در سازمان

مدیرعامل سازمان و استاندار مازندران دیدار کردند / بازدید از بندر امیرآباد

بازدید مدیرعامل سازمان از شرکت خاوردشت

بازدید مدیرعامل سازمان از کارخانه شیمی دارو، سایت پشرت و کشتارگاه دُربال

مخاطرات دامداری سنتی

مشکلات ایثارگران باید به‌صورت اساسی و پایه‌ای بررسی و حل شود

۷ تصمیم گمرک برای افزایش سرعت ترخیص کالا‌های اساسی

بازخرید ۷۵ هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

دو عاملی که قیمت نفت را امسال افزایشی می‌کند

قاضی‌زاده: جز شرمندگی، سخنی نمی‌توان گفت

آئین تکریم و معارفه مدیرعامل جدید گروه سرمایه گذاری آوانوین برگزار شد

گزارش تصویری | یادواره شهدای شرکت اجداد زربال

آئین تشییع شهدای گمنام و تازه تفحص شده دوران دفاع مقدس در تهران

دیدار صمیمانه ناصر فخاری با جانبازان اعصاب و روان بیمارستان روانپزشکی نیایش

پربازدیدترین اخبار