بازنشر / اقتصادی
چهارشنبه   ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۲
کد خبر: ۱۵۴۷
تعداد بازدید: ۹۳

تولید ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز از میادین مستقل مناطق مرکزی

طبق صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال ۹۹، میزان تولید نفت از میادین تحت نفوذ این شرکت، حدود ۱۶۰ هزار بشکه در روز در بودجه اصلاحی تعیین شده بود، اما تولید واقعی این شرکت حدود ۷۳ هزار بشکه در روز بوده است.

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شفاف نبودن روابط مالی شرکت‌های نفتی و عمکرد آنها موجب شده است که سطح نظارت بر این شرکت‌ها توسط مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای متولی کاهش یابد.

در این بین بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه وزارت نفت می‌تواند اطلاعات دقیقی را درباره وضعیت این شرکت‌ها و نقاط ضعف و قوت آنها آشکار کند.

در گزارش‌های قبلی صورت‌های مالی «شرکت مجتمع پارس جنوبی»، «شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت»، «شرکت ملی پخش فرآورده نفتی»، «شرکت نفت خزر»، «شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب»، «پالایشگاه نفت امام خمینی شازند» و «شرکت نفت فلات قاره» مورد بررسی قرار گرفت. در این گزارش به بررسی صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران پرداخته می‌شود.

*زیان خالص شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 98 و 99

فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران عبارت است از انجام ماموریت‌ها و اجرای قراردادها در زمینه اکتشاف، توسعه، تولید نفت خام و گاز طبیعی و فرآورش و همچنین حمل‌ونقل نفت خام و فرآورده‌های نفتی به مخازن و بنادر مربوطه است. این شرکت به عنوان یک واحد مدیریت ستادی، نظارت بر تولید سه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، شرق و غرب را به عهده دارد.

محدوده جغرافیایی عملیات شرکت محدوده تقریبی استان‌های لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، ایلام، خراسان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، فارس، بوشهر، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری است.

بررسی صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99 نشان می‌دهد که این شرکت همانند سال 98 زیان‌ده است، به طوری طبق جدول 1 رقم زیان خالص آن 37 میلیون تومان به 1118 میلیون تومان در سال 99 رسیده است.

جدول 1

 

*صفر تا صد عملکرد تولیدی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99

جدول 2 عملکرد شرکت نفت مناطق مرکزی طبق صورت مالی سال 99 را نشان می‌دهد. طبق این جدول، میزان تولید نفت از میادین تحت نفوذ این شرکت، حدود 160 هزار بشکه در روز در بودجه اصلاحی تعیین شده بود اما تولید واقعی این شرکت در سال 99 حدود 73 هزار بشکه در روز بوده است.

طبق ادعای صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی، دلیل انحراف کاهشی تولید نفت خام نیز به علت تحریم‌های بین‌المللی و عدم راه‌اندازه میدان خشت عنوان شده است.

همچنین میزان تولید میعانات گازی این شرکت طبق بودجه اصلاحی حدود 18.5 میلیون بشکه در نظر گرفته شده بود و با احتساب میزان کاهش تکلیفی، تقریبا اهداف شرکت در این حوزه محقق شده است.

جدول 2

 

طبق صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99 در مجموع حدود 70 میلیارد متر مکعب (روزانه 191 میلیون متر مکعب) گاز از میادین مستقل گازی این شرکت تولید شده است که با احتساب کاهشِ تکلیفی، عملکرد این شرکت یک درصد از برنامه بیشتر بوده است.

نکته چهارم ناظر به عملکرد این شرکت در سوزاندن گاز همراه نفت کمتر از میزان تعیین شده است. طبق گزارش صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی، 40 درصد گاز همراه نفت کمتری در این بخش هدررفته است که البته بخشی از آن به دلیل افت تولید نفت رخ داده است. همچنین میزان گاز همراه نفت مصرفی نیز به میزان 11 درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

یاد آزادی و مقاومت با هوای زنده خرمشهر در سازمان

کاهش ۶۳ درصدی خروج پول از بورس/امیدواری برای بازگشت روز‌های سبز بورس

اطلاع نگاشت | در صف مقدم تولید

حذف موانع بانکی برای اختصاص تسهیلات به مرغداران و دامداران

نیمی از ارزش بازار فرابورس در اختیار بازار دوم

طرح‌های فناورانه برای افزایش انرژی‌های پاک حمایت می‌شوند

تسهیلات و معافیت‌های گمرکی و مالیاتی برای دانش بنیان‌ها

کارت‌های سوخت المثنی، یک تا دو ماه آینده به دست مردم می‌رسد

میزبانی بورس کالا از عرضه ۳۰۶ هزار تن انواع محصول

اجرای درست هدفمندی یارانه می‌تواند فاصله طبقاتی را کاهش دهد

روز‌های خوب بورس پس از اصلاح ارز ۴۲۰۰/ تاثیر حذف ارز ترجیحی بر صنایع دارویی و زراعی و غذایی

برگزاری نخستین گردهمایی روابط عمومی‌های ستاد و شرکت‌های تابعه سازمان اقتصادی کوثر

خدمات الکترونیکی کارکنان | سامانه مدیریت زیرساخت فناوری اطلاعات سازمان

حضور جمکو در نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان خطاب به دکتر ایروانی

اطلاع نگاشت | فهم منظومه‌ای قدرت

انتشار فیلم معرفی نیروگاه خورشیدی ۵ مگاواتی سفید دشت در روز ملی صنعت برق

مدیران جدید گروه صنعت صبا کوثر و شرکت نیروگاه زاگرس کوثر منصوب شدند

پیشرفت ۶۵ درصدی بزرگترین گلخانه هیدروپونیک غرب کشور در اسلام‌آبادغرب

نخستین جلسه هماهنگی مدیران حوزه فناوری اطلاعات سازمان و شرکت‌های تابعه برگزار شد

پربازدیدترین اخبار