بازنشر / اقتصادی
چهارشنبه   ۰۴ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۲
کد خبر: ۱۵۴۷
تعداد بازدید: ۲۸۴

تولید ۷۰ میلیارد متر مکعب گاز از میادین مستقل مناطق مرکزی

طبق صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال ۹۹، میزان تولید نفت از میادین تحت نفوذ این شرکت، حدود ۱۶۰ هزار بشکه در روز در بودجه اصلاحی تعیین شده بود، اما تولید واقعی این شرکت حدود ۷۳ هزار بشکه در روز بوده است.

به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شفاف نبودن روابط مالی شرکت‌های نفتی و عمکرد آنها موجب شده است که سطح نظارت بر این شرکت‌ها توسط مجلس شورای اسلامی و سایر نهادهای متولی کاهش یابد.

در این بین بررسی صورت‌های مالی شرکت‌های تابعه وزارت نفت می‌تواند اطلاعات دقیقی را درباره وضعیت این شرکت‌ها و نقاط ضعف و قوت آنها آشکار کند.

در گزارش‌های قبلی صورت‌های مالی «شرکت مجتمع پارس جنوبی»، «شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت»، «شرکت ملی پخش فرآورده نفتی»، «شرکت نفت خزر»، «شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب»، «پالایشگاه نفت امام خمینی شازند» و «شرکت نفت فلات قاره» مورد بررسی قرار گرفت. در این گزارش به بررسی صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران پرداخته می‌شود.

*زیان خالص شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 98 و 99

فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران عبارت است از انجام ماموریت‌ها و اجرای قراردادها در زمینه اکتشاف، توسعه، تولید نفت خام و گاز طبیعی و فرآورش و همچنین حمل‌ونقل نفت خام و فرآورده‌های نفتی به مخازن و بنادر مربوطه است. این شرکت به عنوان یک واحد مدیریت ستادی، نظارت بر تولید سه شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی، شرق و غرب را به عهده دارد.

محدوده جغرافیایی عملیات شرکت محدوده تقریبی استان‌های لرستان، کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، ایلام، خراسان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، فارس، بوشهر، هرمزگان و چهارمحال و بختیاری است.

بررسی صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99 نشان می‌دهد که این شرکت همانند سال 98 زیان‌ده است، به طوری طبق جدول 1 رقم زیان خالص آن 37 میلیون تومان به 1118 میلیون تومان در سال 99 رسیده است.

جدول 1

 

*صفر تا صد عملکرد تولیدی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99

جدول 2 عملکرد شرکت نفت مناطق مرکزی طبق صورت مالی سال 99 را نشان می‌دهد. طبق این جدول، میزان تولید نفت از میادین تحت نفوذ این شرکت، حدود 160 هزار بشکه در روز در بودجه اصلاحی تعیین شده بود اما تولید واقعی این شرکت در سال 99 حدود 73 هزار بشکه در روز بوده است.

طبق ادعای صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی، دلیل انحراف کاهشی تولید نفت خام نیز به علت تحریم‌های بین‌المللی و عدم راه‌اندازه میدان خشت عنوان شده است.

همچنین میزان تولید میعانات گازی این شرکت طبق بودجه اصلاحی حدود 18.5 میلیون بشکه در نظر گرفته شده بود و با احتساب میزان کاهش تکلیفی، تقریبا اهداف شرکت در این حوزه محقق شده است.

جدول 2

 

طبق صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی در سال 99 در مجموع حدود 70 میلیارد متر مکعب (روزانه 191 میلیون متر مکعب) گاز از میادین مستقل گازی این شرکت تولید شده است که با احتساب کاهشِ تکلیفی، عملکرد این شرکت یک درصد از برنامه بیشتر بوده است.

نکته چهارم ناظر به عملکرد این شرکت در سوزاندن گاز همراه نفت کمتر از میزان تعیین شده است. طبق گزارش صورت مالی شرکت نفت مناطق مرکزی، 40 درصد گاز همراه نفت کمتری در این بخش هدررفته است که البته بخشی از آن به دلیل افت تولید نفت رخ داده است. همچنین میزان گاز همراه نفت مصرفی نیز به میزان 11 درصد افزایش یافته است.

انتهای پیام/

آخرین اخبار

اولویت؛ تلاش برای معیشت جامعه ایثارگری لرستان است

گزارش تصویری | آئین افتتاح پردیس جمکو در تهران

«جمکو» باید بِرند فرامنطقه‌ای و جهانی شود

درخشش «ما توانستیم» بر پیشانی سازمان اقتصادی کوثر

سعیدی اصل سرپرست به چین سامین شد

روز خوش روابط عمومی ها

گام جدید کارگروه هوشمندسازی برای عبور از روش‌های سنتی مبادلات

توسعه منابع انسانی در اولویت برنامه‌ریزی برای رشد سازمانی قرار دارد

حضور موفق سیمکات در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۳

برخی اخبار هلدینگ کشاورزی کوثر در روزهای اخیر

گزارش تصویری | تشکیل نشست کمیته تحول اداری

شفاعی سرپرست شرکت شهاب شد

روسیه؛ فرصتی برای عرضه محصولات سازمان اقتصادی کوثر

بهره‌گیری از هوش مصنوعی هدف غایی سازمان هوشمند کوثر

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان خطاب به آقای محمود پاکدل

قهرمانی تیم رباتیک کوثر

جمکو به نمایشگاه می آید

حضور شهاب به اینوتکس

صدور امریه سرباز فناور

ضرورت گسترش فعالیت‌های اقتصادی در استان کرمان

پربازدیدترین اخبار