سایر اخبار / سایر شرکت ها
شنبه   ۲۴ دی ۱۴۰۱ / ۲۱:۲۸
کد خبر: ۱۸۷۷
تعداد بازدید: ۱۹۳۱

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد

در اختیار داشتن به‌روزترین تکنولوژی روغن‌کشی و تولید انواع روغن از مهم‌ترین مزیت‌های کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان است که باعث شده روند سوددهی و درآمدزایی این مجموعه طی سال‌های اخیر صعودی باشد.

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد

 

به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر، صبح روز جاری در نشست خبری ویژه عرضه سهام شرکت کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان، ابوالفضل بوژمهرانی مدیرعامل و نایب‌رئیس این شرکت به تشریح تاریخچه شرکت پرداخت و گفت: این مجموعه وابسته به سازمان اقتصادی کوثر با ظرفیت ۵۰۰ تن در مساحت ۹۰ هزار متر مربعی در نیشابور واقع است و جدیدترین تکنولوژی روغن‌کشی را در اختیار دارد.


وی با اشاره به اینکه سرمایه ثبت شده دفتری «غدانه» در حال حاضر ۵۴۰ میلیارد ریال است که در انتهای سال مالی ۳۰ آذر، حسابرسی خواهد شد، به ترکیب سهامداران اشاره کرد و گفت: توسعه کوثر صبا با ۷۱ درصد و سازمان اقتصادی کوثر با حدود ۲۸ درصد، سهامداران عمده این مجموعه هستند.

 

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد


بوژمهرانی ظرفیت اسمی این شرکت را ۱۵۰ هزار تن در سال اعلام کرد و افزود: همچنین ظرفیت عملی ۱۰۸ هزار تن است. ظرفیت واقعی طی ۴ سال اخیر در سال ۹۸ رکورد داشته که به ۹۸ هزار تن رسید و امسال هم ۷۸ هزار تن در ۳۰ آذرماه بوده است.


تولیدات غدانه چه محصولاتی است؟

 

مدیرعامل «غدانه» در ادامه با اشاره به اینکه غدانه جزو متنوع‌ترین تولیدکنندگان است، گفت: مواد اولیه مصرفی ما دانه سویا است و تقریبا تمام دانه سویا وارداتی از آمریکای جنوبی و اروپای شرقی است.


به گفته وی تولید دانه کلزا هم داخلی است و تولید دانه کنجد را نیز برای اولین بار آغاز کرده‌ایم. همچنین جوانه ذرت از دیگر مواد اولیه مجموعه غدانه است.

 

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد


بوژمهرانی با اشاره به اینکه روغن هسته انگور را در سال اخیر تولید کردیم و دانه آفتابگردان و کتان هم عمدتا وارداتی هستند، افزود: همچنین طی سال‌های اخیر به بسته‌بندی روی آوردیم و با توجه به نیاز بازار، امکان فروش انواع روغن به صورت فله را داریم.


مدیرعامل شرکت کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان در تشریح جایگاه غدانه در صنعت نیز گفت: طبق گزارش‌های انجمن صنایع روغن‌کشی از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ ظرفیت شرکت در صنعت تا حدود ۷ درصد متغیر بوده است.چهار استراتژی برای آیندهوی با اشاره به چهار استراتژی این مجموعه برای سال‌های پیش رو گفت: واردات مستقیم دانه‌های روغنی، خرید دانه‌های روغنی تولید داخلی، خرید دسته دوم دانه‌های روغنی وارداتی و انجام عملیات کارمزدی از مهم‌ترین استراتژی‌های «غدانه» برای سال‌های آینده است.

 

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد


به گفته وی طی سال‌های گذشته برای تأمین مستمر مواد اولیه، خرید از واردکننده‌ها انجام می‌شده، اما در سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ برای افزایش حاشیه سود و بهینه‌سازی خریدها، اقدام به واردات مستقیم کردیم. این روند در سال جاری هم ادامه‌دار بود و طی دو فقره ثبت سفارش، واردات ۶۰ هزار تن دانه سویا انجام شد، ولی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و عدم تأمین نقدینگی حدودا معادل یک هزار میلیارد تومان، به سرانجام نرسید.


بوژمهرانی با تأکید بر اینکه استراتژی شرکت با توجه به حمایت سهامدار عمده در سال‌های آتی استفاده از ظرفیت عملی کارخانه است، ادامه داد: محصولات تولیدی غدانه شامل انواع کنجاله، انواع روغن خام، کنجاله سویای پروتئینی، روغن سویای لیسیتین گیری شده، لیسیتین خوراکی، پروتئین سویای انسانی، انواع روغن تصفیه شده و انواع روغن بسته‌بندی با برند لیفود هستند.

 

نگاهی به صورت‌های مالی «غدانه»


وی در ادامه به عملکرد مالی شرکت پرداخت و گفت: سودآوری شرکت طی ۵ سال اخیر رو به رشد بوده که دو سال گذشته آن در کدال منتشر شده است. وی با اشاره به اینکه پایان سال مالی این مجموعه ۳۰ آذرماه است، گفت: طی سال مالی که به تازگی تمام شده (۳۰ آذر ۱۴۰۱) بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان سود ناخالص، ۱۸۴ میلیارد تومان سود عملیاتی و ۱۳۴ میلیارد تومان سود خالص محقق شده است.


مدیرعامل غدانه یکی از دلایل جهش سود در سال مالی اخیر را تصمیم هیئت‌مدیره برای خروج از کارمزدی کار کردن اعلام کرد و گفت: نزدیک به تمام ظرفیت شرکت خرید انجام و نقدینگی خوبی وارد شرکت شد، همچنین تسهیلات خیلی خوبی نیز دریافت شد.


به گفته وی در جدول صورت‌های سود و زیان، درآمد عملیاتی این مجموعه ۱۵۰۰ میلیارد تومان بوده و همچنین سود هر سهم نیز در ۵ سال اخیر همیشه صعودی بوده است.

 

کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان امروز معرفی شد


وی در ادامه پتانسیل‌های غدانه را تشریح کرد و گفت: دارا بودن واحد تحقیق و توسعه فعال، نصب خط تولید توسط شرکت ایتالیایی و در اختیار داشتن تجهیزات روز دنیا، شفافیت عملیات مالی و بالا بودن کارایی و انگیزه پیشرفت با وجود مدیران جوان، عدم وجود بدهی مالیاتی و تأمین اجتماعی، جایگاه بالای تجاری و بازرگانی در تأمین مواد اولیه به صورت اعتباری، کیفیت بالای محصولات، وجود زنجیره مواد اولیه و فروش و استفاده از پتانسیل‌های حمایتی، اعتباری و نظارتی در سازمان اقتصادی کوثر از مهم‌ترین مزیت‌ها و پتانسیل‌های مجموعه کارخانجات پنبه و دانه‌های روغنی خراسان است.


غدانه بودجه‌های خوبی دارد در بخش دیگر نشست معارفه «غدانه» فرشته قاسمی مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه امین در تشریح فاکتور‌های موثر بر برآورد بهای این شرکت عنوان کرد: صورت‌های مالی حسابرسی شده سال ۱۳۹۶ تا سال ۱۴۰۰ و صورت مالی ۶ ماهه منتهی به ۳۱ خرداد ماه ۱۴۰۱ و صورت مالی ۳ ماهه حسابرسی نشده تابستان در این گزارش مورد استفاده قرار گرفته است.


او با تاکید بر اینکه شرکت غدانه بودجه‌های خوبی دارد و عمدتا گزارش‌ها به سمت انحراف مثبت است عنوان کرد: سود شرکت در پایان ۱۴۰۱ رشد چشمگیری پیدا می‌کند که بخشی از آن دلیل عملیاتی داشته و بخشی از آن مربوط به حذف ارز ۴۲۰۰ است. همچنین در آمد و حاشیه سود شرکت از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ صعودی بوده است.

در نهایت این عرضه فرشته قاسمی مدیر ارزش‌گذاری تامین سرمایه امین در توضیح متد ارزش‌گذاری غدانه و جمع‌بندی ارقام گفت: به روش دی دی ام ضریب اتکایی پایینی داده شد و عمده ضریب با لحاظ کردن افق بلند مدت به روش‌های ذاتی اختصاص داده شد. به این ترتیب در جمع‌بندی ارزش کل شرکت ۵۷۰ میلیارد تومان و هر سهم ۱۰۵۶ تومان ارزش‌گذاری شده است.

 

 

انتهای پیام/

 

آخرین اخبار

هلدینگ کشاورزی کوثر و فرصت بزرگ نمایشگاهی

حراست دوست دلسوز همکاران سازمان

رشد ۲/۵ برابری سود پایه هر سهم بزاگرس

سه موفقیت ارزنده هلدینگ کشاورزی کوثر

پایان فاز نخست بهسازی و بازسازی کارخانه آرد و نشاسته یاسوج

انتصاب کوراوند به سرپرستی اداره کل پشتیبانی و املاک

بهبود چشمگیر عملکرد شرکت‌های هلدینگ صبا

پایداری تولید در گرو افزایش صادرات است

واردات گله اجداد تخم گذار توسط شرکت مرغک

انتصاب سرپرست اداره کل مجامع سازمان اقتصادی کوثر

سوددهی شیمی دارو پس از ۱۱ سال زیان

روایت دکتر فخاری از پیشرفت‌های بتلند

رویش در نمایشگاه آبادیران

بازدید میدانی دکتر فخاری از مزرعه شریف آباد

تصاویر مراسم بزرگداشت همسر شهید صیاد شیرازی

نشست مدیران کوثر با معاون دیپلماسی اقتصادي وزارت خارجه

مهندسان جمکو به جای مهندسان روسی

عملکرد «بسیار مثبت» هلدینگ کشاورزی کوثر

پیام تسلیت دکتر فخاری به مناسبت درگذشت همسر شهید صیاد شیرازی

لزوم تغییر پارادایم در حفاظت از محیط زیست

پربازدیدترین اخبار