کشاورزی / طیور تخمگذار
دوشنبه   ۲۴ دی ۱۳۹۷ / ۱۶:۱۰
کد خبر: ۹۸۰
تعداد بازدید: ۹۰۵۲

شرکت مرغک، بزرگترین تولید کننده جوجه تخمگذار تجارتی در ایران

بهارستان آنلاین - همزمان با آغاز تحریم های اقتصادی و همچنین تاکید مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی فرصتي پيش آمد تا در خدمت مديرعامل شرکت مرغک آقاي دکتر بهراد زندیه باشیم تا سؤالاتي را درخصوص عملکرد شرکت مرغک در راستاي توليد وفروش محصولات این شرکت، اجراي طرحهاي توسعه، تأمين مواد اوليه ،نيروي انساني و رعايت مسايل زيست محيطي، مطرح و نظرات ايشان را جويا شويم که در ادامه مشروح اين گفتگوي صميمي از نظر خوانندگان محترم مي‌گذرد.

شرکت مرغک نماد واقعی اقدام و عمل اقتصاد مقاومتی

مدیرعامل شرکت مرغک در گفتگوی اختصاصی با بهارستان آنلاین بابیان این مطلب که شرکت مرغك (سهامي خاص) وابسته به سازمان اقتصادی کوثر است و با بیش از چهل و پنج سال فعالیت، اولین توليد كننده مرغ تخمگذار و نماینده انحصاری (نژاد Hy-Line) در كشور مي باشد، خاطرنشان کرد: شرکت مرغک با دارا بودن یک فارم اجداد، هشت فارم مادر و سه كارخانه جوجه كشي در پنج استان كشور حدود نيمي از جوجه هاي تجارتي تخمگذار مورد نياز واحدهاي توليدكننده تخم مرغ کشور را تأمين مي نمايد.

دکتر زندیه مصرف کم خوراک، عاری بودن از بیماری لکوز، ضریب تبدیل مناسب، سازگاری با مناطق آب و هوایی ایران و تلفات اندک در دوران های پرورش و تولید را از ویژگی های ممتاز نژاد (هایلاین) برشمرد و افزود: سهم نژاد (هایلاین) در بازار ایران هم اکنون ۶۰ درصد می باشد که این خود نشان دهنده اقبال اکثریت مرغداران به این نژاد است .

 

مدیرکل پیشین دامپزشکی استان آذربایجان شرقی با اشاره به سرانه مصرف تخم مرغ در جهان مصرف سرانه آنرا در ایران پایین تر از استانداردهای جهانی دانست و خاطرنشان کرد: با وجود این که ایران به عنوان دهمین کشور تولید کننده تخم مرغ در جهان شناخته می شود، لیکن هنوز از استانداردهای جهانی مصرف سرانه تخم مرغ فاصله زیادی دارد.

زندیه با تأکید بر این که افزایش مصرف سرانه تخم مرغ ضمن بهبود شاخص های سلامتی جامعه، یکی از مهمترین پارامترها در جهت توسعه پایدار و رشد روزافزون صنعت مرغ تخم گذار محسوب می شود، اظهار داشت: ستاد کشوری ترویج مصرف تخم مرغ با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دنبال افزایش سرانه مصرف تخم مرغ کشور به ۲۵۰ عدد در سال هستند که در اصل به عنوان نقطه هدف برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است.

وی با بیان این که تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی از مهمترین رویکردها و شاخصه های شرکت مرغک در سال ۹۷ می باشد، گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری و تحقق شعار سال، برخورداری شرکت مرغک از واحد اجداد تخمگذار نمادی واقعی در جهت حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی است؛ شرکت مرغک با داشتن یک واحد اجداد، هشت مزرعه مرغ مادر و دو واحد پرورش مرغ مادر یک شرکت خصوصی را تأمین می‌کند و در واقع ۱۰ واحد مادر از طریق این واحد اجداد فعال می‌شوند که این خود از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است و به طور صد در صد شعار سال را که همه باید بر اقتصاد ملی و مصرف جنس داخلی تعصب داشته باشند، محقق می سازد.

مدیرعامل شرکت مرغک با اشاره به تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری بر گسترش تولید و اشتغال زایی در مناطق محروم خاطرنشان کرد: شرکت مرغک پیرو فرمان مقام معظم رهبری کار ساخت بزرگترین مجموعه مرغ مادر تخمگذار کشور در استان زنجان را به پایان برده و به زودی به بهره برداری می رساند.

وی با تأکید بر این که کشور ما در زمینه تولید و اشتغال زایی ظرفیت‌های فراوانی دارد، تصریح کرد: کشوری نیستیم که زیر بار بیکاری ۵ میلیون نفر گرفتار شود؛ ما نیازمند نهضت فقرزدایی و اشتغال زایی جدای از مباحث سیاسی هستیم و می‌توان بدون توجه به محدودیت‌های بین‌المللی و با اتکا به سرمایه های درونی کشور، کارهای بزرگی انجام داد؛ امروز جوانانِ باانگیزه و فعالی در کشور داریم که باید از ظرفیت های‌ آن‌ها به نحو احسن استفاده شود.

دکتر زندیه مشارکت با مرغداران در حوزه پرورش پولت را از رویکردهای جدید و مؤثر این شرکت برشمرد و گفت: یکی از سیاست های جدید شرکت مرغک به منظور توسعه و رونق پرورش نژاد هایلاین در کشور همکاری با مرغداران ذی صلاح در قالب طرح های مشارکتی و فعالیت های بلند مدت می باشد و البته باید به این نکته هم اشاره نمایم که تولیدات شرکت مرغک از کیفیتی ممتاز برخوردار و کاملاً منطبق بر استاندارهای روز دنیا در این صنعت است.

مدیرعامل بزرگترین شرکت تولیدکننده جوجه یک روزه تخم گذار کشور با تأکید بر این که امروز ما در حوزه صادرات پولت دارای پتانسیل های خوبی هستیم، خاطرنشان کرد: کشور افغانستان خواهان خرید ۵۰۰ هزار قطعه پولت از شرکت مرغک می باشد و این در حالی است که بازار داخلی ما در زمینه پولت اشباع شده است.

دکتر زندیه با اشاره به این که ما از نظر تولید تخم مرغ هیچ گونه مشکلی در کشور نداریم، افزود: باید وزارت محترم جهادکشاورزی مقدمات لازم و مجوز صادرات را برای تولیدکنندگان مهیا نماید؛ عدد ۵۰۰ هزار قطعه پولت برای صادرات رقم قابل توجهی است و ما به راحتی می‌توانیم این تعداد را داخل کشور پرورش داده و به افغانستان صادر کنیم.

زندیه افزود: مرغداران کشور افغانستان به دلیل محدودیت های فنی عمدتاً توانایی پرورش جوجه یک روزه را ندارند، لذا این فرصت صادراتی به ویژه با توجه به قیمت ارز برای ما کاملاً اقتصادی و سودآور است، ضمن این که برای واردکنندگان خارجی نیز خرید و واردات کالا از ایران مقرون به صرفه است.

مدیرعامل شرکت مرغک با اشاره به این که در حال حاضر یکی از معضلات جدی صنعت طیور کشور تأمین نهاده ها از جمله واکسن و اقلام دان است، اظهار داشت: خواستار اقدام عاجل مسئولین در زمینه رفع این مشکل هستیم.

وی گفت: مکاتباتی با مسئولان سازمان دامپزشکی و وزارت محترم جهادکشاورزی انجام داده ایم تا در این زمینه اقدامات عملی با سرعت و جدیت بیشتری دنبال شود .

دکتر زندیه در خاتمه اظهار داشت: امیدواریم هر چه زودتر کمبود واکسن های طیور در کشور برطرف و زمینه برای تقویت ذخایر سایر واکسن ها نیز فراهم شود.

 

انتهای پیام/

آخرین اخبار

برگزاری آئین تکریم و معارفه مدیرعامل گروه سرمایه گذاری کشاورزی کوثر

فراز و نشیب‌های تولید در صنعت لوازم خانگی

فراخوان نهمین جشنواره مجازی حفظ قرآن کریم (الحافظون) منتشر شد

گزارش تصویری | دستاورد‌های شرکت اجداد سپیدان کوثر در رسانه بین المللی Press Tv

دیدار با خانواده شهید والا مقام رمضان تسبیحی

تکریم و معارفه مدیرکل حوزه مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر

گزارش تصویری | برگزاری ایستگاه صلواتی به مناسبت هفته دفاع مقدس

سرپرست معاونت توسعه منابع و پشتیبانی سازمان منصوب شد

گزارش تصویری | زیارت آستان مقدس امامزادگان بقعه پنج تن لویزان توسط کارکنان ستاد سازمان

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از گلخانه مدرن هیدروپونیک هلیلان

دستاورد‌های کارخانه بتلند در رسانه بین المللی Press Tv

پیام خداحافظی مهندس محمدرضا اسکندری مدیرعامل سابق سازمان اقتصادی کوثر خطاب به همکاران سازمان و خانواده معزز شهدا

پیام دکتر ناصر فخاری، سرپرست سازمان اقتصادی کوثر در تقدیر از زحمات مدیرعامل پیشین سازمان

انتصاب ناصر فخاری به عنوان سرپرست سازمان اقتصادی کوثر

دکتر سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی به سمت «معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران» منصوب شد.

آئین افتتاح خط تولید ضدعفونی کننده شرکت شیمی دارو کوثر در شرق کشور

درخشش اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان در پنجمین دوره جایزه ملی تعالی و پیشرفت

اطلاع نگاشت | دستاورد‌های گروه سرمایه گزاری توسعه صنعت کوثر صبا

گزارش تصویری | دستاورد‌های شرکت شهاب در رسانه بین المللی Press Tv

پیام تسلیت مدیرعامل سازمان در پی درگذشت پروفسور پرویز کردوانی، پدر علم کویر شناسی ایران

پربازدیدترین اخبار